Varovné signály na vašich rtech

Varovné signály na vašich rtech

Tradiční asijská medicína objevila už dávno spoustu podivuhodných souvislostí mezi zdravím a našim vzhledem. Také rty spolehlivě prozradí, jestli jste nemocní. Vaše ústa přitom mohou včas upozornit na to, že máte nějaký problém. Kupříkladu prozradí to, že prožíváte stres, nebo že máte vážné problémy s trávením.

Suché a popraskané

Netrápí vás jen v zimě, příčinou bývají chronické střevní potíže provázené průjmem. Tělo ztrácí hodně vody a je dehydrované. Pokud je to váš případ, můžete se nejprve pokusit střeva uklidnit dietou s větším množstvím podušeného ovoce, které dodá minerály a vodu, a rýže. Když to nezabere, nechte se raději vyšetřit lékařem, chronický průjem je třeba léčit.

Oteklá celá ústa

Nateklý či nápadně zvětšený spodní ret ukazuje na potíže s lenivým střevem. To se dá s trochou vytrvalosti popohnat jídelníčkem s vyšším podílem vlákniny. Zkuste červenou čočku, bohatou na vlákninu, přitom lahodnou a měkkou i bez namáčení do 10 minut. Přidejte hrášek a obilné vločky. Vyřaďte jídla z bílé mouky, tedy pečivo, těstoviny i knedlíky, a také brambory.

Bledé až namodralé

Mohou souviset se špatnou kondicí vašeho zažívání. Proto jste celkově slabí a unavení a chytnete každou virózu, která se mihne kolem. Aby vám bylo lépe, začněte jíst menší porce a častěji. Tím se usnadní trávení. Možná máte sklon vrhat se na sladké, což je zoufalé volání těla po chybějící energii. Místo čokolád bude ale účinnější sáhnout po ořechách nebo po masu.

Prasklé koutky

Hlásí málo železa a vitaminu B. Dejte si kvasnice, sušené meruňky, rakytník, červenou řepu, dýňová semínka. Pozor, může jít o cukrovku!