Osho Divine Healing – pryč se stresem i bolestí

Osho Divine Healing

Alternativní metoda Osho Divine Healing má zvláštní název a nezvyklé účinky. Nemohoucí díky ní třeba opět chodí… Zázraky se tedy dějí?

V čem spočívá výjimečnost tohoto alternativního přístupu? Osho Divine Healing je fyzické cvičení, které vychází z bojových umění. Je kombinací čchi-kungu ze staré Číny a shintaido z Japonska. Obsahuje ovšem také prvky pocházející z Tibetu.

Jednotlivé cviky se cvičily již před čtyřmi tisíci lety. Sestava však vznikla až ve dvacátém století v duchovním centru Mistra Osha, jehož žáci sbírali jednotlivé cviky u taoistických mistrů v Japonsku, na Taiwanu a v Tibetu. Osho na vytváření tohoto cvičení dohlížel a také je pojmenoval. Osho Divine Healing obsahuje dechové cviky, cviky na uvolnění kloubů celého těla, protažení energetických drah, meridiánů a léčebné zvuky. Cvičení působí proti stresu, je léčebné a podporuje osobní rozvoj. Přestože je cvičení z velké části ovlivněno dávnými naukami. je přizpůsobeno dnešním potřebám a chápání. Vychází z přirozených pohybů těla, a tak je snadné následovat cviky předcvičujícího.

Celá sestava je na hodinu a půl, obsahuje množství cviků, které není možné si napoprvé zapamatovat, proto je vhodné opakování, které prohlubuje pozitivní účinky. Podle slov odborníka tkví podstatná část Osho Divine Healingu v dýchání. Málokdo v naší společnosti prý totiž dýchá správně. Dech je mnohdy vnímán jako něco automatického a samozřejmého, přitom je klíčovým bodem naší existence. Je tedy vhodné mu věnovat velkou pozornost. Kombinací všech prvků tohoto cvičení vzniká komplexní soubor, který uvolňuje energetické a fyzické blokády, odbourává stres a vnitřní emoční napětí.

Dále zklidňuje nervový systém, pomáhá k většímu klidu a vyrovnanosti. Podporuje vitalitu a obecně zlepšuje duševní stav. Na úrovni fyzického těla se zvyšuje hybnost kloubů, zlepšuje se stav páteře a vnitřních orgánů a zlepšuje se spánek. Cvičení je účinné například proti bolesti hlavy, při problémech s krční páteří, je prevencí syndromu karpálního tunelu a snižuje krevní tlak.

Cvičení je vhodné pro kohokoli, kdo by dosáhnout uvedených účinků. Především je určeno lidem vystaveným dlouhodobému stresu, kteří mají třeba navíc sedavé zaměstnání. Těm přináší velkou úlevu. Naopak překážkou mohou být akutní dechové potíže a neschopnost stát. Cvičení totiž probíhá převážně ve stoje, některé cviky lze provést vsedě. Lidé s omezením mohou cvičit pomaleji a v menší skupině. Cvičení zvládají i děti od osmi let.

Proud životní energie

V taoismu je označována slovíčkem čchi. Řeč je o životní energii, která musí mít v těle umožněn volný průchod. Pokud naráží na bloky, přichází na řadu fyzické či psychické trápení. Osho Divine Healing má za úkol uvolnit dráhy čchi tak, aby došlo k naprosté harmonizaci. Právě nastolení rovnováhy je klíčové, neboť nerovnost mezi tělem a duchem vede k nepotřebnému pnutí, jež může mít fatální následky. Pokud harmonizujete čchi v těle takovým způsobem jako v Osho Divine Healing, pak klid mysli přichází automaticky.