Jste stále nervózní? Možná vám chybí hořčík

Příznaky nedostatku hořčíku si nejdříve ani neuvědomujete. Pokud vám ale chybí dlouhodobě, hrozí vám havárie celého organismu. Hořčík je totiž jeden z nejdůležitějších prvků v lidském těle.

Hořčík je nezastupitelný pro většinu reakcí v lidském těle a jeho nedostatek zhoršuje průběh prakticky každé nemoci. Ve větším množství se hořčík nachází v kostech a zubech, v menší míře ho najdete v krvi a tkáních. V těle má celou řadu důležitých funkcí. Podmiňuje aktivitu asi tří set enzymů, čímž ovlivňuje výměnu energií ve všech buňkách, hlavně svalových a nervových. Uvolňuje napětí a zklidňuje. Má vliv na srážlivost krve a funkci srdce. Potlačuje negativní účinky soli a vápníku. Zvyšuje využití bílkovin, zlepšuje paměť a myšlení… A tady výčet všeho, co hořčík umí, zdaleka nekončí.

Kdy zpozornět

Při výraznějším nedostatku hořčíku můžete pozorovat svalový třes, nervově svalovou předrážděnost nebo poruchy vidění. Budete pociťovat nervozitu, úzkost až hysterii a bude se vám zrychlovat činnost srdce (v těle probíhají i další změny, které hned tak nezaregistrujete – snáze vznikají žaludeční vředy, zvyšuje se hladina tuků v krvi a krevní tlak, poškozují se cévní stěny…). Máte-li podezření, že se vás tento problém týká, zkuste zařadit do jídelníčku bohaté zdroje hořčíku. Hlavně takové, které vám budou i chutnat. To abyste u nich vydrželi.