Co se děje v těle při borelióze?

Co se děje v těle při borelióze

Vždy se projevuje trochu jinak, probíhá nenápadně, může vám ale zcela zničit zdraví. Lymská borelióza je zákeřná a nebezpečná nemoc, která se velmi těžko odhalí. Někdy se v těle schová a dá o sobě vědět až za pár let!

Užívali jste si o dovolené v přírodě u vody, na louce nebo v lese? I když letos největší nápor klíšťat kvůli suchému počasí nastává teprve až nyní na podzim, možná jste už zaregistrovali červený flíček na kůži, který svědí a signalizuje, že už vás nejspíš nějaké klíště navštívilo. Možná to pustíte z hlavy, nebo – pokud jste na sebe opatrní – se budete víc pozorovat. Ale ani to vám nezaručí, že zjistíte nákazu lymskou boreliózou včas.

Zákeřný průběh onemocnění

Tato nemoc je nevyzpytatelná. Někdo pociťuje příznaky podobné chřipce, zatímco další nakažený je zcela bez příznaků. Původcem onemocněná jsou bakterie Borrelia, přenášené klíštětem, které se po jeho přisátí na kůži dostanou do krevního oběhu. Během 24 hodin se rozvíjí první stádium nemoci: objevuje se zvýšená teplota, únava, bolest svalů, zimnice, bolesti hlavy, nateklé uzliny či ztuhlost krku. Zhruba u 80% lidí se v místě, kudy do těla bakterie vstoupily, objeví týden až měsíc po nákaze zarudlá skvrna s typickým prstencem. Ta po několika dnech zase zmizí. Někdy se ale objeví znovu po několika týdnech na různých místech těla další skvrnky, jež jsou ale menší. V tomto stádiu je infekce ještě dobře zvládnutelná s pomocí antibiotik.

Trvale poškozené tělesné orgány

Pokud není lymská borelióza úspěšně přeléčená v prvním stádiu, bakterie se dál množí. Napadají obvykle kůži, klouby a nervový systém. Tady už vás příznaky nenechají na pochybách, že se s vaším tělem děje něco nezdravého – nastává druhé stádium nemoci. Imunitní systém začne ze všech sil bojovat s šířící se infekcí, což se projeví obrovskou únavou. Jak infekce v organismu postupuje, na těle se může objevit zarudlá vyrážka, cítíte bolest kloubů, slabost a brnění v rukou a nohou. Někdy můžete mít dokonce pocit, že nekontrolujete obličejové svaly, objevují se svalové záškuby, bolí vás hlava, nesoustředíte se a ztrácíte paměť. Může se vyskytnout i bušení srdce. V tomto stádiu už je léčba mnohem složitější, protože se bakterie rozšířily a je nutné do žil podávat antibiotika. Někdo se zcela vyléčí, u jiných léčba selhává a musí se soustředit spíše na zmírnění nepříjemných následků.

Útočí klidně i po letech

Pokud ve vašem případě pokročí infekce do posledního stádia (ne vždy se rozvinou všechna), které se může rozvinout i roky po nákaze, kdy už jste dávno zapomněli, že jste někdy nějaké klíště chytili. Dochází k poškození kloubů, nervů, a dokonce i mozku. Obvykle si postižení stěžují na paralyzující bolest kolen, způsobenou zánětem. Časté je mravenčení a brnění rukou a nohou. Může dojít k obrně lícního nervu a neurologické změny způsobené působením bakterií mají zase za následek problémy s pamětí, poruchy nálady, spánku, ale i například vady řeči. Klouby jsou oteklé, zarudlé a bolestivé a vliv bakterií se bohužel může negativně projevit i na funkci srdečního svalu. Několik let po kousnutí nepatrného a neškodně vyhlížejícího klíštěte tak nastane ve vašem organismu naprostý rozvrat.