Co může znamenat padání vlasů?

Padání vlasů může značit zdravotní problémy

Řídne vám kštice poslední dobou rychleji, než jste zvyklí? I když to nemusí znamenat vůbec nic, buďte ve střehu. Vaše tělo se vám tím totiž může snažit něco naznačit…

Je podzim. A stejně, jako opadávají listy ze stromů, tak i nám lidem padají vlasy mnohem víc než jindy. Vědci nedokážou vysvětlit proč. Shodují se pouze na tom, že to tak prostě je. Někteří jedinci jsou však na přechod z léta do zimy ještě citlivější než jiní a v hřebenu jim zůstává poměrně velký chuchvalec vlasů. V drtivé většině případů to nic neznamená, pokud ale budete ztrácet kštici delší dobu, nebo už vám úbytek přijde velký, zbystřete. Nadměrným vypadáváním vám mohou vlasy naznačovat, že něco s vaším zdravím není v pořádku. A pokud na ně dáte, můžete se vyhnout vážnějším obtížím.

O co tedy může jít? V prvé řadě se může stát, že ve stravě nepřijímáte dost bílkovin. Ty jsou totiž pro tvorbu nových vlasových buněk nepostradatelné. Pokud se vám jich nedostává, vlasy jsou křehčí, mohou změnit i barvu kromě toho vám mohou natékat nohy i obličej. Za den by muži měli zkonzumovat cca 53 a ženy 46 gramů proteinu. Jen pro představu: 50 gramů bílkovin je ve 200 gramech masa nebo 150 gramech tvrdého sýra. Bílkoviny najdete také v hrášku, chřestu, řeckém jogurtu, vejcích nebo třeba špenátu.

Jindy tělo volá po železu. Vypadávání vlasů je prvním příznakem toho, že ho tělo nemá dost. Následuje únava, časté infekční nemoci a záněty a bolesti hlavy. Takže pokud vás trápí tento problém, zařaďte do jídelníčku červené maso a játra, listovou zeleninu, ořechy či luštěniny.

Na vině může být i stres

Vlasy také mohou vypadávat po prožití nějaké stresové situace. Nemluvíme ale teď o nervozitě před návštěvou lékaře nebo nástupem do práce, ale o skutečně vážných záležitostech. Těmi může být například smrt blízkého člověka nebo krutá diagnóza. Pak to mnohdy netrvá ani týden a vlasy začnou brzy mizet. Dobrou zprávou je, že ztráta vlasů v tomto případě většinou není trvalá, zase dorostou.

Padání kadeří může ohlašovat i začínající problémy se štítnou žlázou. Bohužel se však tento příznak objevuje jak u její snížené, tak u zvýšené funkce a správnou diagnózu může určit jen odborník. A to je ostatně i naše rada na závěr. Pokud máte pocit, že je padání vlasů tentokrát mnohem intenzivnější a delší, než je běžné, neváhejte zajít ke svému lékaři. Nemusí totiž jít o banalitu!