Aromaterapie a ochrana proti hmyzu

Aromaterapie

Aromaterapie nabízí velice účinnou, ale přitom zdraví neškodnou metodu jak se preventivně chránit proti obtěžování hmyzem (klíšťata, komáři apod.) Tímto prostředkem jsou určité éterické oleje, jejichž vůně hmyz odpuzuje.Tyto éterické oleje slaví v současné době svůj comeback, neboť chemické prostředky se nedoporučují z důvodu škodlivosti na nervový popřípadě dýchací systém.

Jak se vyvarovat bodnutí hmyzem? Při procházkách v lesích, v přírodě a dnes už i v městských parcích a horských oblastech noste uzavřenou obuv a pokud je to možné, tak i světlé oblečení s dlouhým rukávem a dlouhými kalhotami. Na tento typ oděvu pak stačí nastříkat přírodní repelentní spray.

V případě, že nemáte oděv zakrývající celé tělo, můžete odkryté části těla namazat přípravkem, který obsahuje repelentní éterické oleje. Tento přípravek si můžete snadno připravit sami. Stačí použít základní rostlinný nosný olej. Většinou se doporučuje použití tzv.lehčích olejů, jako jsou mandlový, meruňkový nebo olej z pecek vinné révy. Do nich můžete přidat  tyto éterické oleje: tea-tree, levandule, vetiver, citronela, cedr, geránie, meduňka, pačule, hřebíček, jalovec. Nemusíte kombinovat všechny uvedené esence, stačí vybrat tři až čtyři. Pak je přidáte do základního rostlinného oleje v 5% koncentraci (u použití pro velmi malé děti stačí 2% koncentrace). Takto si sami můžete připravit i spray. Jako základ  můžete použít isopropylalcohol a do něj přidat vybrané esence. Směs nalijte do lahvičky s rozprašovačem.Takto připravený spray používejte pouze na oblečení.A teď již stačí jen se před procházkou namazat či nastříkat sprayem a skutečně nebudete žádnému vetřelci z hmyzí říše vonět a z procházky si nepřinesete žádné nepříjemné překvapení.

Následné řešení

A když už Vás hmyz přece jen poštípe? Je dobré mít ve své domácí lékárničce oleje, které jsou schopny zklidňovat případné kožní reakce na bodnutí. Mezi tyto oleje patří manuka, kunzea, rosalina levandule a tea tree. Levanduli a tea tree můžete na kůži použít neředěné.
K uvedeným esencím můžete použít jako základ olej z černého kmínu (působí proti alergiím) nebo tamanu olej, který je sám o sobě analgetický a antiseptický.

Doplňující metody

Velmi účinné je i pravidelné užívání nějakého přípravku obsahujícího vitamíny řady B. Klíšťata na člověka skutečně nejdou – můžeme doporučit z vlastní zkušenosti.
Homeopaticum proti komárům a jinému hmyzu: Ledum palustrae 5CH, užívá se 14 dnů před odjezdem a celou dobu pobytu v oblasti s komáry). Lék předepíše lékař na recept, nejde zatím zakoupit bez receptu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *