5 míst, kde lidé žijí nejdéle a nejzdravěji

Sardinie

Světová průměrná délka života činí 71.4 let. To samozřejmě znamená, že některé části světa mají mnohem kratší život, zatímco jiné mnohem delší. Zde se dozvíte o pěti místech, které patří zejména do té druhé kategorie. Jsou známé jako modré zóny, pojmenované podle vědců zkoumajících tzv. „modré kruhy“, což jsou místa vytyčená na mapě, která jsou domovem nejstarších a nejzdravějších lidí na světě. Přečtěte si, proč obyvatelé těchto míst žijí tak dlouho, a jak můžete i vy ukrást jejich zvyky.

Sardinie, Itálie

Zásadně rostlinná strava, každodenní fyzická aktivita a rodinná blízkost daly této modré zóně nejvyšší počet můžu ve věku 100 let na světě. Jsou to zejména pastýři ovcí, kteří mají tendenci chodit nejméně pět kilometrů denně.

Okinawa, Japonsko

Mnoho modrých zón dává důraz na rodinu a komunitu, ve které žije, ale spojení v této japonské kultuře dosahuje svého vrcholu. Okinawští občané jsou podporováni jejich „moai“, což je malý, ale sdružený společenský kruh, který poskytuje dostatečně silnou sociální podporu, aby utlumil psychické příčiny stresu a posílil zdravé chování. Výsledek? Kultura, která se může pochlubit nejdéle žijícími ženami na světě, z nichž mnoho převyšuje 100 let.

Nicoya, Kostarika

Většina obyvatel této modré zóny se vyhýbá zpracovaným potravinám, nicméně obyvatelé tohoto města se dostali na jinou úroveň. Kostaričané mají svůj přísun kalorií z fazolí, kukuřice a tropického ovoce. Tato rostlinná, výživná a hustá strava a spousta času venku vytváří silné a dobře vyživené tělo. Tento životní styl obyvatelům města Nicoya pomáhá zůstat mentálně a duchovně zdraví až do věku 90 a více let.

Loma Linda, Kalifornie, USA

Jediná modrá zóna v USA složená ze společného souboru zásad, důrazem na komunitu a dodržování soboty, tedy dne odpočinku. Díky tomuto stylu žijí obyvatelé Loma Lindy o 10 let déle než jejich spoluobčané. Mnozí se také vyhýbají masu a jedí spoustu rostlin, celozrnných a ořechových plodů.

Ikaria, Řecko

Řekové mají bujarý noční život, který však doplňují přestávkami na odpočinek během dne a přísným dodržováním středomořské stravy – jedí hodně ovoce, zeleniny, fazolí, celozrnné potraviny, brambory a používají olivový olej. To pohání 1 ze 3 Ikarianů, aby žili přes 90 let, často bez nemocí jako je demence nebo jiné chronické nemoci.